غبارگیر صنعتی

سیستم های جمع آوری غبار (و یا به طور دقیق تر سیستم های جمع آوری ذرات) به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. کاربری گسترده این سیستم ها را می توان در سه دسته کلی تقسیم بندی نمود:

فیلتراسیون هوای فرایند - خشک کن ها، کیلن ها و راکتور ها
جمع آوری محصول - خطوط انتقال پنوماتیک، مجموعه های تولید پودر میکرونیزه
تهویه هوای غبار آلود - مجموعه های انتقال مواد 

یک سیستم غبارگیر از تجهیزات متعددی تشکیل می شود که بسته به نوع کاربری همه یا برخی از این تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند:
بگ فیلتر یا غبارگیر کیسه ای - می توان گفت که بگ فیلتر مهم ترین بخش بیشتر غبارگیر های صنعتی است. انتخاب و طراحی صحیح آن نقش کلیدی در کنترل بهینه غبار دارد.
سیکلون ها و مولتی سیکلون ها - معمولا به عنوان پیش فیلتر مورد استفاده قرار می گیرند کاربرد اصلی آنها کاستن از حجم غبار ورودی به بگ فیلتر است. 
مبدل حرارتی - مبدل حرارتی معمولا در سیستم های با دمای کاری بالا کاربرد دارد. با توجه به اینکه مدیای فیلتراسیون در بگ فیلتر ها پارچه ای است، دمای هوای ورودی بدان نمی  تواند از 300-200 درجه سانتیگراد بیشتر باشد.
فن سانتریفیوژ - تقریبا در تمام سیستم های جمع آوری غبار فن های ساتریفیوژ به عنوان نیروی محرک جهت به حرکت در آوردن هوای حاوی غبار در لوله ها و کانال ها و تجهیزات جکع آوری ضروری هستند. 
فیلتر های ثانویه - فیلتر های ثانویه که گروه متنوعی از فیلتر ها از جمله فیلتر های پانلی، فیلتر های کیسه ای، فیلتر های فلزی، فیلتر های هپا و ... را شامل می شوند، در سیستم های به کار می روند که بایستی آئین نامه های سختگیرانه تری را رعایت نمایند.

7 مورد کلیدی که هنگام خرید غبارگیر بایستی بدان توجه کنید

اگر در حال حاضر قصد خرید یک مجموعه غبارگیر جدید را دارید و یا اینکه مجموعه غبارگیر موجود در کارخانه شما نیازمند نوسازی و بهبود عملکرد است، ملاحظاتی که در ادامه بیان خواهد شد شما را در انتخاب صحیح یاری خواهند داد.

 یک - خواسته های شما از یک مجموعه کنترل غبار چیست؟
فارغ از نوع غباری که قصد جمع آوری آن را دارید، اعم از خاک اره، دود جوشکاری و یا دانه های سویا، اولین نکته در انتخاب یک غبارگیر توجه به شرایط منحصر بفرد مسئله ی پیش روی شماست. بنابراین همان طور که نوع غباری که قرار است جمع آوری شود حائز اهمیت است، فرایند تولید کننده این غبار نیز از اهمیت برخوردار است. برای برآورد یک سیستم غبارگیر، در کنار تعیین میزان هوای لازم برای جمع آوری و کنترل غبار، شناسایی و تعریف نیازهای خاص فرایند ضروری است.
بیشتر
 
انواع غبارگیر صنعتی